KDD - Košický domovaričská divízia

(Voľné združenie spájajúce domovaričov na území Košíc)

Wardrobe Beer Manufactory - Peter Bognár

Škripko

Zvarime & Budze

 

“Kde bolo tam bolo…” Asi tak nejako by sme mohli začať pri predstavovaní tohto združenia, spolku, klanu, kmeňa, „bojúfky“, brigády socialistickej práce a pod. Zjavila sa ako blesk z čistého neba, vo chvíľach, keď sa ohnivká osudu jednotlivých a samostatných varičov piva v domácich podmienkach začali spájať. Jedno je ale isté, stalo sa to koncom leta, v roku 2010.

Začalo sa to nenápadne nesmelými výmenami emailov a neskôr aj telefonátov s cieľom stretnúť sa a spoznať sa navzájom. Vystúpiť z vlastných kuchýň a špajzí, porozprávať sa o svojich skúsenostiach a zážitkoch pri varení piva, či už milých alebo aj nemilých.

Je jasné, že najlepším miestom týchto stretnutí a najlepšou zámienkou bola spoločná degustácia. Kto sa stretol, kde sa stretol a čo všetko sa degustovalo, samozrejme vo všetkej počestnosti, tradičné remeslo zachovávajúcich jedincov, je takisto neznáme. Duch jedinečnosti toho čo robia, spoločné videnie pivného sveta, v ktorom nevládnu pevnou rukou masové záležitosti (nebudeme z úcty menovať) nimi pomaly prestupoval. Osoby a obsadenie tohto domovaričského ansámblu sa postupne rozrastali. Ten poznal toho, ten naďabil na internete na hentoho, slovo a chýry sa šírili..

Už v začiatkoch sa jasne kryštalizovala ich otvorenosť a neformálnosť. Kto chcel ten vstúpil, kto nechcel nevstúpil. Zatiaľ sa taký čo nevstúpil nenašiel. Striktne apolitický charakter, družnosť, prajnosť a ochota navzájom si pomáhať sú ich nepísanými hodnotami, akosi mimovoľne dodržiavanými.

Aby sme však nezostali len pri opise, načrieme aj kúsok pod pokrievku aktivít. Okrem samovoľného, neorganizovaného a neplánovaného združovania pracujú títo nadšenci, domovariči na degustáciach pivných štýlov, kde anonymne hodnotia to ktoré najlepšie pivo. Ich pivnými chuťovými pohárikmi pretiekli weizeny, rauchbiery, stouty, portre i ležiaky t.j. široká škála vrchne aj spodne kvasených pív.

Pri príležitosti celosvetovo organizovaného Dňa domovaričov* sa pár členov stretlo a navarilo úspešné pivo v štýle belgický Witbier – Biela vrana. /3.miesto v kategórii pšeničných pív na medzinárodnej súťaži Starfest 2010 v Rožnave, 3.miesto v kategórii harmonický dizajn na súťaži Starfest 2010/. Ďalšou úspešnou spoločnou várkou tohto združenia bol Chopper American IPA súťažiaca na degustačnej súťaži v Martine – Domovaričská pivománia. Ďalšie sa neplánujú. Ak prídu tak prídu zčistajasna, alebo ako sa vraví, “slovo dá slovo”.

Kto vlaste sú Košická domovaričská divízia? Ako už bolo spomenuté, sú to samostatné doma variace entity, každá z vlastnou minulosťou, spôsobom varenia, úspechmi na súťažnom poli.

Kladzivar kočovný pivovar
Wardrobe Beer Manufactory
Delawar Homebrewery
Raymund domáci pivovar
Kreuzer domáci pivovar
K&D domáci pivovar
Camelot mikropivovar
Adrián Postha, domáci pivovar Košice
+ ďalší

Čo plánujú títo „pivní fanatici“ do budúcnosti? Ich najbližším cieľom sa stáva Biela vrana 2012. Medzinárodná súťažná degustačná prehliadka doma varených pivných špeciálov, kde súťažiaci z viacerých krajín predstavia pivá v kategóriách Weizen, India Pale Ale, Stout a otvorenej kategórii pre ostatné pivné štýly. Súťaž sa uskutoční vo februári, 11-teho v priestoroch s momentálne najlepšie čapovanou tankovou „plzničkou“ na Slovensku, v Camelote v Košiciach.
Ten je zároveň aj miestom, kde týchto nadšencov domáceho varenia piva môžete pri troche šťastia aj stretnúť.

 

STRETNEME SA NA KOŠICE PIVO FESTE :)

 

www.kladzivar.sk