Kladzivar -  1. košický kočovný pivovar

Prvý košický kočovný pivovar Kladzivar vznikol v druhej polovici roka 2010. Inšpiráciou a prvotným impulzom k jeho vzniku bola návšteva troch priateľov, pivných fajnšmekrov na Slovak Homebrewing Stars 2010 v Rožňave.

Očarení atmosférou, rozmanitoťtou pivných druhov sme sa rozhodli konečne naplniť naše túžby a sny , navariť si niečo vo vlastnej réžii a produkcii.

Skoro ako každý začiatocník, naše prvé pivo bolo pripravené z koncentrátu. Kedže nám a naším známym chutilo, rozhodli sme sa túto bohumilú činnosť neopustiť a pokračovať v našich dobrodružstvách na pivnom poli.  Vývoj a pokrok nezastavíme, od produkcie z koncentrátov sme prešli na výrobu zo základných surovín, sladu, chmeľu, kvasníc a vody, občas to okoreníme netradičnými surovinami ako sú med, javorový sirup, korenie, byliny. Všetky naše pivá su vyrábané remeselne v malých várkach, z prírodných surovín, sú  živé, nefiltrované, nepasterizované, dozrievané vo flaši.

Navarili sme  rôzne pivné druhy a štýly, v ich obmenách a variáciách: India Pale Ale, Stout, Belgian Golden Strong, Belgian Grand Cru, Witbier, Brown Ale, American IPA, American Wheat Ale, Rye IPA, Bitter, korenený vianočný špeciál . Experimentujeme s pivami dozrievanými v dubovom sude, objavujeme nové dimenzie a nové pivný štýly a la Cascadian Dark Ale .

Všetky tieto piva prešli dôležitou fázou plánovania a študovania surovín, zloženia piva, typických chuťových charakteristík, postupov výroby daného piva, nezanedbávame teda ani teoretickú časť výroby piva. Nie je nič horšie ako navariť spodne kvasenú IPU J

Sme radi, že sa naše piva nestrácajú ani na degustačných súťažiach. Naša American IPA obsadila vynikajúce 2. miesto na degustačnej súťaži Domovaričská pivománia 2011 v Martine, 2. miesto na degustačnej súťaži  Biela vrana 2012 v Košiciach, náš Witbier obsadil skvelé 3. miesto na Slovak Homebrewing Stars 2012 v Rožňave.

Podieľali sme sa /receptúrou a poskytnuíim priestorov/ na navarení piva Chopper American IPA, ktoré sa stalo absolútnym viťazom domovaričskej súťaže Biela vrana 2012 v Košiciach. Rovnako sme priložili ruku k dielu pri varení Bielej vrany, belgického Witbieru ktorý obsadil vynikajúce 3. miesto na Slovak Homebrewing Stars 2011 v kategórii Witbier a tretie miesto v kategórii harmonický dizajn.

V budúcnosti by sme radi predstavili naše pivá co najviac ľuďom čo už obnáša zvýšenie produkcie, prestup na profesionálnu dráhu a otvorenie malého remeselného pivovaru. Veríme, že tak ako doteraz, ani táto naša vízia neostane nenaplnená.

Sledujte naše dobrodružstvá na našom blogu www.kladzivar.sk