Cassabrew
HOSPODÁRSKE NOVINY: V košickom Cassovare začnú znova variť pivo
Na mieste košického administratívno-obchodného komplexu Cassovar sa po 15 rokoch začne opäť variť pivo. Spoločnosť Cassa Brewery tam plánuje spustiť prevádzku takzvaného mikropivovaru.
Pred 155 rokmi
Na veci je zaujímavé to, že práve z pivovarníckej tradície vychádza názov centra Cassovar, v ktorom okrem iných dnes s viac ako 2 500 zamestnancami pôsobí známa IT spoločnosť T-Systems. Developer na mieste zámerne ponechal aj pivovarnícky komín a časti domu zakladateľa pivovaru z roku 1856 Gustáva Bauernebla. Konateľ Cassa Brewery Peter Zimáni hovorí, že v projekte chce využiť i túto historickú súvislosť. „Veľmi ma oslovil trend malých lokálnych pivovarov, ktoré oproti veľkým koncernom produkujú pivo inej kvality. Variť chceme výlučne nepasterizované pivo,“ hovorí.
Základným produktom má byť svetlé 10- až 20-stupňové pivo českého typu. Produkciu doplní tmavá a polotmavá trinástka. Oproti podobným konceptom chce firma pivo zatiaľ len variť. Dodávať ho však bude do reštaurácie v areáli a ďalších podnikov v okolí. „Začať chceme s 1 500 hektolitrami ročne, pričom postupne plánujeme produkciu zvyšovať,“ dodal. Prvú várku by mali spustiť v júli. Investícia sa pohybuje okolo 450-tisíc eur.
Chcú viac percent
Malé pivovary pribúdajú aj na iných miestach východného Slovenska. Pred dvoma mesiacmi v Poprade začali variť tekutý chlieb v Minipivovare Egídius. „Čoraz viac ľudí túži po iných chutiach a väčšej rôznorodosti, akou je takmer až uniformovaná ponuka nadnárodných pivovarov,“ hovorí zástupca Egídia Marek Olejár. Motiváciou bola aj záľuba vo varení piva u zakladateľov. „Hoci technológia varenia nie je tajná, je to doslova alchýmia, ktorú je bez skutočného záujmu ťažké zvládnuť,“ povedal.
Podľa predsedu Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomíra Vanča je dnes na Slovensku trhový podiel nezávislých pivovarníkov päť percent. Asociácia chce číslo zvýšiť. Spustila iniciatívu Pivoobrana. „Ide o hnutie na podporu tradičnej výroby, ktorá má už tritisíc členov. Časť spotrebiteľov naozaj pred europivom uprednostňuje rôznorodosť chutí. Predpokladáme, že postupne bude mať svoj mikropivovar každé väčšie mesto,“ povedal. Pre porovnanie, na Slovensku je dnes okolo 20 nezávislých pivovarov, v susednom Česku dvesto.
Okrem chuti je hlavným tromfom malých technológia. „Veľké koncerny sú nútené vyrábať rýchlo, aj za dva týždne. Procesy kvasenia sa však oklamať nedajú, my dodržujeme tradičných 45 až 50 dní,“ dodal. To má za následok udržanie kvalitatívnych vlastností nápoja z hľadiska zloženia a vplyvu na ľudské zdravie.
Zdroj: Hospodárske noviny, 15. február 2013