India Pale Ale 14º

Na základný anglický druh piva Pale Ale nadväzuje na začiatku 19.storočia nový špeciálny typ piva – silný a extra horký India Pale Ale, skrátene IPA. V tých časoch sa riešil problém ako zásobovať čerstvým pivom britských vojakov na území vtedajšej Britskej Východnej Indie. Obchodným lodiam trvala cesta z Anglicka do Indie okolo Afriky aj pol roka, pričom sa pivo vplyvom vysokých tropických teplôt počas dlhého transportu rýchlo kazilo. Preto celé generácie sládkov začali pracovať na úlohe zosúladiť suroviny a procesy výroby piva tak, aby pivo vydržalo transport a bolo pri dodávke do Indie piteľné. Pretože konzervačné účinky alkoholu a horkého chmeľu boli známe, postupne vzniklo pivo s dvojnásobnou horkosťou, ako pôvodná Pale Ale a obsahom alkoholu 6-8%.
IPA sa znova teší vo svete vysokému záujmu a svojou typickou tmavobronzovou farbou, nízkou penou, plnou chuťou a silnou drsnou horkosťou prežíva renesanciu. Základnú charakteristiku doplňuje typická vôňa čerstvo pokosenej trávy, ktorú spôsobuje špeciálna odroda chmeľu Chalenger z grófstva Kent. Pivovar Kaltenecker uvaril v januári 2008 historicky prvú slovenskú IPA . Infúzna varná technológia, skladba špeciálnych sladov, použitie chmeľov Chalenger a Styrian Goldings, posilnené studené dodatočné chmelenie a typická škótska kvasničná kultúra Scottosh Ale Yeast sú predpokladom unikátnej a jedinečnej chuti prvej slovenskej India Pale Ale z produkcie pivovaru Kaltenecker.
Patrí medzi pivá s preukázateľne vysoko pozitívnymi zdravotnými účinkami hlavne na zažívací trakt. Vyrába sa v zime.


senzorické vlastnosti: výrazná trávová vôňa, intenzívna horká trávovo – chmeľová chuť, farba piva nepriehľadná zeleno – hnedá, zakalená po kvasinkách, plná pena

obsah alkoholu: 6,0% obj.

Zdroj: www.kaltenecker.sk